Deprecated: Argument $control_id jest przestarzały od wersji 3.5.0! in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor/modules/dev-tools/deprecation.php on line 301

Notice: Undefined variable: post in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

Wzrosły ceny żywności, a będzie jeszcze drożej!

Drastycznie drożeje mięso, cukier, mąka i produkty podstawowej potrzeby.  Ceny żywności  rosną w rekordowym tempie. Ekonomiści  prognozują dalszy wzrost cen.

Polski Instytut Ekonomi przeprowadził analizę z której wynika że, w ostatnim roku ceny żywności rosną szybciej niż w latach ubiegłych. Ma na to w pływ Epidemia COVID-19, która zmieniła rodzaj konsumpcji i sprawiła wzrost cen żywności.

Według analityków PIE wzrost cen żywności  w ciągu ostatnich dziesięciu lat wynosił 2,5 procent i był trzykrotnie niższy niż obecnie.

Eksperci GUS wskazali, że ostatni raz ceny żywności rosły tak szybko na początku 2011 r. – zaznaczając, że susza może ten wzrost pogłębić.  Jeszcze kilkanaście miesięcy temu stopa ta wynosiła ok. 1 proc. W połowie 2019 r. wzrosła do 2-3 proc., a od początku 2020 r. przekracza 4 proc.

Z analiz wynika że podwyżki cen najbardziej dotykają najuboższych. Im niższe dochody, tym większa część dochodu przeznaczana jest na żywność ( stanowi to 30%  budżetu domowego).

W dobie koronawirusa i ograniczeń z nim związanych z listy wydatków konsumentów zniknęły wydatki na rekreację i kulturę. Znacząco zmniejszyły się też wydatki na transport, odzież czy wyposażenie mieszkania około 20 proc. – podsumowali eksperci.

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

%d bloggers like this: