ZA MONETĘ 5 ZŁ NAWET KOŁO 2000! SPRAWDŹ JAKIE MASZ W DOMU

ZA MONETĘ 5 ZŁ NAWET KOŁO 2000! SPRAWDŹ JAKIE MASZ W DOMU

Monety, które nie wyglądają na idealne, są źle wytłoczone albo mają błąd w napisie mogą być bardzo dużo warte. Takie egzemplarze są unikatowe. Sprawdź jakie masz w domu.

Monety, które wybito z błędami mogą na aukcjach kosztować o wiele więcej niż wynosi ich wartość. Dane Mennicy Polskiej podają, że do tej pory najdroższą sprzedaną monetą współczesną była 5-złotówka z rozlanym żółtym środkiem. Sprzedano ją za 1603 zł.

Eksperci są zgodni. Im monety mają bardziej nietypowe uszkodzenie tym ich wartość jest wyższa. Oczywiście, im starsza moneta tym wyższa jest jej wartość. Mennica Polska podaje, że moneta z 1977 roku o nominale 1 zł, wybita na krążku przeznaczonym do bicia 10-złotówek osiągnęła na aukcji cenę 3410 zł.

Wartość monet na polskim rynku numizmatycznym i tak nie jest najwyższa. Światowym rekordzistą jest w tej materii srebrny dolar, sprzedany za 3,8 mln dolarów w 2013 roku. Na tak wysoką cenę miał fakt, że monetę wybito ok. 1834 roku, jednak widnieje na niej rok 1804, ponieważ doszło do pomyłki i przy jej biciu użyto nieaktualnego stempla, podaje WP. Takich monet do obiegu trafiło tylko 9. Miały być one prezentem dla zagranicznych gości od urzędującego wówczas prezydenta Stanów Zjednoczonych Andrew Jacksona.

Warto, więc sprawdzić jakie monety posiadamy w domu i sprawdzić na aukcjach w internecie ile są warte. Czasami można zarobić spore pieniądze.

Źródło: biznsinfo

Foto: Michal Jarmoluk z Pixabay 

You May Also Like

One thought on “ZA MONETĘ 5 ZŁ NAWET KOŁO 2000! SPRAWDŹ JAKIE MASZ W DOMU

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


The maximum upload file size: 128 MB.
You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other.
Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

%d bloggers like this: