Deprecated: Argument $control_id jest przestarzały od wersji 3.5.0! in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor/modules/dev-tools/deprecation.php on line 301

Notice: Undefined variable: post in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

Zachowajmy ostrożność! Epidemia trwa. Minister Szumowski przestrzega

“Mam wrażenie, że Polacy w ogóle już zapomnieli, że mamy epidemię” – powiedział w rozmowie w RMF FM minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Wydaje mi się, że będziemy mieli tendencję spadkową. Jest wiele województw, gdzie w ogóle nie ma ani jednego przypadku – zaznaczył Łukasz Szumowski. Pamiętajmy, że my będziemy mieli wolniej spadającą krzywą epidemiczną niż inne kraje, które miały gwałtowny wzrost. (…) Jeżeli mamy gwałtowny przyrost, tak jak we Włoszech i Hiszpanii, to jednoczasowo mamy tyle chorych, że nie możemy ich leczyć, na tym to polega – tłumaczył.

Do obostrzeń zawsze można wrócić i tutaj na pewno takie scenariusze również rozważamy, natomiast nie da się zrobić lockdownu powtórnie – stwierdził w Porannej rozmowie w RMF FM Łukasz Szumowski. Nie da się, bo wtedy poumierają ludzie na onkologii, na choroby sercowe, naczyniowe. (…) Depresja ekonomiczna również powoduje śmierć – tłumaczył minister zdrowia.

Szumowski w rozmowie z Robertem Mazurkiem stwierdził, że “ma wrażenie, że Polacy w ogóle już zapomnieli, że mamy epidemię”. Przestrzegał przed nadmiernym optymizmem i przekonywał prowadzącego wywiad: Jeżeli pan zachoruje i pan oczywiście przejdzie to jako zdrowy, w średnim wieku człowiek, bez specjalnych powikłań, ale spotka się pan z mamą, tatą, ciotką, wujkiem i oni poumierają – to to już są takie bezpośrednie, namacalne, bliskie tragedie. I tego się bójmy.

Minister zdrowia odniósł się do pytań o to, czy, gdy zostanie wynaleziona, szczepionka na COVID-19 będzie obowiązkowa w Polsce. Jeśli będzie bezpieczna, powinniśmy rozważyć wpisanie jej do kalendarza szczepień – mówił Szumowski.

Według Łukasza Szumowskiego sytuacja w Polsce jest stabilna ale nie można popadać w zbyt duży optymizm i zapominać o zasadach higieny i bezpieczeństwa. Rekord zachorowań wynika z ognisk w dużych zakładach pracy. Wymazanie wszystkich górników było działaniem prewencyjnym. Minister zdrowia twierdzi, że gdyby nie to, mielibyśmy spadki zachorowań.

Źródło: RMF24.pl

Foto: Gerd Altmann z Pixabay

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

%d bloggers like this: