Deprecated: Argument $control_id jest przestarzały od wersji 3.5.0! in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor/modules/dev-tools/deprecation.php on line 301

Notice: Undefined variable: post in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

Złośliwa aplikacja na Androida.Uważaj!

Złośliwa aplikacja na Androida pobrana 40 milionów razy.

Zespół analityków ds. cyberbezpieczeństwa z Upstream Systems wykrył aplikację o nazwie SnapTube, należącą do chińskiego dewelopera Mobiuspace. Przez pewien czas była dostępna w Sklepie Play, ale w ubiegłym roku została usunięta. Wtedy również zareagowali eksperci z Upstream. Wkrótce okazało się, że pobrana na 4,4 miliona urządzeń aplikacja dokonała ponad 70 milionów prób podejrzanych transakcji.

A to trwało zaledwie pół roku. Teraz, do czerwca 2020 roku aplikację SnapTube zainstalowano kolejne 40 milionów razy. Jak do tego doszło? SnapTube można było pobrać (i nadal można) z różnych katalogów internetowych, oraz bezpośrednio ze strony internetowej producenta. Jak widać, skala “ręcznego” instalowania aplikacji na smartfonach z systemem Android jest ogromna.

Co właściwie robi SnapTube? Lista problemów jest spora

Podstawową funkcją aplikacji jest umożliwianie pobierania plików wideo w różnej rozdzielczości z serwisów społecznościowych. Jak czytamy na stronie producenta, wspieranych jest ponad 50 stron i aplikacji internetowych. A wśród nich te najpopularniejsze, czyli Facebook, TikTok, Vimeo czy Instagram.

Oprócz tego, aplikacja próbuje okradać użytkowników, a także oszukuje reklamodawców. SnapTube wykorzystuje kod, umożliwiający uruchamianie niewidzialnych reklam. Twórcy otrzymują za nie pieniądze, a użytkownicy smartfonów mogą borykać się ze sporym zużyciem baterii i nagrzewaniem urządzenia.

SnapTube może także narazić użytkownika na spore opłaty. Aplikacja może manipulować kliknięciami, przez co osoba nieuważna może dokonać zakupu na wysoką kwotę. SnapTube może wykonywać połączenia oraz SMS-y premium i to w trybie subskrypcji, więc sytuacja może powtarzać się bez końca, jeśli użytkownik nie wie, jak sobie z tym fantem poradzić.

Zespół z Upstream, oprócz kolejnego już ostrzeżenia przed aplikacją SnapTube, informuje o znacznym wzroście instalowania programów z nieznanych źródeł. Liczba złośliwych aplikacji dostępnych do pobrania w sieci podwoiła się w ciągu roku. Natomiast ilość nieuczciwych transakcji wzrosła o 55 proc.

Źródło:www.dobreprogramy.pl

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

%d bloggers like this: