Deprecated: Argument $control_id jest przestarzały od wersji 3.5.0! in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor/modules/dev-tools/deprecation.php on line 301

Notice: Undefined variable: post in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

ZMIANA KOLEJNOŚCI SZCZEPIEŃ

Osoby z chorobami przewlekłymi będą szczepione przeciwko COVID-19 wcześniej – już w etapie I. Rząd reaguje na liczne wnioski o kluczowe potraktowanie tej grupy. O nowym podziale etapu I szczepień informował dziś Michał Dworczyk. Szef KPRM apelował także do wszystkich, aby przy rejestracji korzystali z infolinii 989 lub rejestrowali się online. Osobom starszym, które mogą mieć problemy z rejestracją przez internet, pomoże Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów.

– Do Kancelarii Premiera Rady Ministrów oraz Ministerstwa Zdrowia wpłynęły wnioski dotyczące preferencyjnego traktowania osób chorych na choroby przewlekłe. W każdym procesie decyzyjnym jest tak, że mogą pojawić się błędy, ale wtedy, kiedy się one pojawiają, można je skorygować. Dziś przedstawimy skorygowany etap I szczepień przeciw Covid-19 – informował szef KPRM podczas konferencji prasowej z udziałem minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg oraz głównego doradcy Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19 prof. Andrzeja Horbana.

Nowy podział etapu I szczepień

Nowy Etap I szczepień przeciwko Covid-19, zgodnie z sugestiami Rady Medycznej, został podzielony na trzy grupy:

1a – seniorzy powyżej 60. roku życia.

Ważne! Na razie na szczepienia mogą rejestrować się tylko osoby powżej 80. roku życia. Od 22 stycznia ruszy rejestracja dla osób w wieku 70+. O etapach rejestracji dla kolejnych grup będziemy informować na bieżąco.

1b – przewlekle chorzy, m.in. osoby po przeszczepach i dializowane, z chorobami nowotworowymi,

1c – służby mundurowe, funkcjonariusze albo żołnierze: Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze, nauczyciele.

Seniorzy chcą się szczepić

Ponad 541 tys. osób przyjęło już szczepionkę przeciwko Covid-19 (stan na 20.01.2021 godz. 13:00). Cały czas prowadzony jest etap 0 szczepień, w którym szczepionkę mogą przyjąć m.in. służby medyczne, pensjonariusze domów pomocy społecznej czy pracownicy ośrodków pomocy społecznej.

15 stycznia ruszyła rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 80 roku życia. Do dziś zarejestrowało się ponad 670 tys. seniorów, a jeśli dodamy do nich tych, którzy przyjmują szczepionkę w DPS-ach, mamy już ponad 700 tys. osób z grupy liczącej 1,7 mln osób.

– Wyrażamy zadowolenie – w sposób odpowiedzialny seniorzy odpowiedzieli na apel, żeby się zaszczepić, żeby zadbać o swoje zdrowie. Mamy nadzieję, że te zgłoszenia zarówno w grupie 80+, jak i w kolejnych grupach będą przebiegały nadal tak pozytywnie – dodał Michał Dworczyk.

22 stycznia o godz. 6:00 rozpocznie się rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 70. roku życia.  To spore wyzwanie dla systemów teleinformatycznych, bo grupa uprawnionych liczy 2,7 mln osób. Szef KPRM apeluje o cierpliwość: – Prosimy o zrozumienie tego, że obecnie nie we wszystkich częściach Polski i nie dla wszystkich seniorów terminów szczepień będzie dostatecznie dużo – powiedział Michał Dworczyk. – W pierwszym momencie, gdy rusza rejestracja danej grupy, jest duży napór na infolinię czy stronę. Zdarza się, że trzeba poczekać na dodzwonienie się. Tak mieliśmy w ostatni piątek, kiedy zaczęła się rejestracja seniorów 80+. Natomiast później już dużo łatwiej jest się dodzwonić. Dlatego prośba o odrobinę cierpliwości.

Po informacji od firmy Pfizer o redukcji dostaw, rząd musiał zmienić harmonogram szczepień. Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Zabezpieczono dawki dla tych, którzy przyjęli już pierwszą szczepionkę. Proces szczepień jest stale kontrolowany. Jeśli producenci będą się wywiązywać z harmonogramów dostaw, proces ten powinien być niezaburzony.

 

 

Źródło: premier.gov.pl

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

%d bloggers like this: