Deprecated: Argument $control_id jest przestarzały od wersji 3.5.0! in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/elementor/modules/dev-tools/deprecation.php on line 301

Notice: Undefined variable: post in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/mpres20/domains/mlawapress.pl/public_html/wp-content/plugins/image-for-open-graph-meta/og_tags.php on line 26

ZMIANY STAWEK PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI

Zgodnie z zapowiedzią burmistrza Sławomira Kowalewskiego z wrześniowej sesji Rady Miasta Mława, ze względu na trudną sytuację finansową miast w Polsce, w tym również Mławy, miasto pracuje nad projektem zmian stawek podatku od nieruchomości.

Analizując prognozy finansowe na przyszły rok i dane, które wydział finansów wykorzystał przy pracy nad projektem przyszłorocznego budżetu, burmistrz uznał ruch związany z podwyżką stawek podatków za konieczny. Na wrześniowej sesji Sławomir Kowalewski zwrócił się do radnych: – Jest bardzo trudna sytuacja w mieście Mława, tak samo w kraju, w Europie i na świecie. (…)Poczekajmy cierpliwie, żeby wiedzieć, jakie są dochody, bo wydatki już liczymy. (…)15 czy 17 grudnia będziemy mieli sesję. Przygotowuję się cały czas do tego, jak przekonać mieszkańców i was tu obecnych – bo wy zdecydujecie o tym – że nieuchronna jest podwyżka podatków.

Polacy obserwują wzrost cen towarów i usług, a minister finansów w lipcu w oparciu o wskaźnik inflacji obwieścił wyższe maksymalne stawki podatków od nieruchomości na 2021 rok*.

Projekt uchwały Miasta Mława w sprawie stawek podatku od nieruchomości na 2021 rok zakłada wzrost podatku od nieruchomości o 3 proc. za budynki i grunty związane z działalnością gospodarczą (od czterech lat mimo inflacji były na tym samym poziomie), oraz  5 proc. w przypadku budynków mieszkalnych i gruntów pozostałych.

Z przygotowanej przez wydział budżetu i finansów symulacji wynika, że właściciel 50-metrowego mieszkania z miejscem garażowym w bloku w skali roku zapłaci podatek wyższy o 9,02 zł. Bez miejsca garażowego, ale z piwnicą – o 2,20 zł. Natomiast właściciel 130-metrowego budynku mieszkalnego z garażem na 600-metrowej działce zapłaci – w skali roku –  więcej podatku o 25 zł.

Zaplanowana podwyżka podatku może przynieść wzrost dochodów do budżetu Mławy na poziomie około 465 000 zł. Wzrost stawek podatku od nieruchomości planuje większość samorządów w Polsce, także miasta najbliższym sąsiedztwie Mławy.

Źródło i foto/UM Mława

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

%d bloggers like this: